Zabiegi pod kontrolą sEMG

W pracy z pacjentem, u którego doszło do zaburzenia przewodnictwa nerwowego z osłabieniem siły mięśniowej, wykorzystuję w badaniu i terapii urządzenie EMG biofeedback BIO-EMG.

Jest urządzeniem do pomiaru biologicznego sprzężenia zwrotnego, bazującym na analizie powierzchni sygnału elektromiograficznego (sEMG). Urządzenie zaprojektowane jest aby odbierać sygnały generowane przez mięśnie w spoczynku oraz podczas treningu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent wie, jakiej siły powinien użyć, aby wykonać odpowiedni ruchu. Dzięki pracy z sEMG można zaplanować całą rehabilitację w sposób obiektywny.

BIO-EMG może być używany do zapisu odpowiedzi mięśniowej na impulsy (np.: MVC - maximal voluntary contraction - maksymalny dobrowolny skurcz). Następnie, dzięki możliwości ustalenia procentowych wartości MVC, pacjent może wykonywać ćwiczenia przy całkowitej kontroli określonej siły. BIO-EMG może pracować w dwóch trybach: UNDER THRESHOLD (poniżej progu) oraz MAINTAIN TARGET (utrzymując planowany poziom).

Pomiar MVC (maksymalnego dobrowolnego skurczu), reprezentuje odniesienie do ustawionej wartości aby ustalić TARGET (planowany poziom) lub UNDER THRESHOLD (próg), na którym pracować będzie pacjent.  Dzięki temu urządzeniu terapeuta może wychwycić reakcję mięśniową u tego samego pacjenta w różnych odstępach czasowych. Co za tym idzie, możliwe jest ustalenie trendu siły reakcji mięśniowej i odnotowywanie postępu w ćwiczeniach wykonywanych przez pacjenta.

Kolejna aplikacja umożliwia pomiar przed oraz po ćwiczeniu, aby ocenić efekty terapii oraz trend postępu.

GŁÓWNE ZASTOSOWANIA:

  • Rehabilitacja neurologiczna - dostarcza informacji ilościowych oraz jakościowych o generowanej odpowiedzi mięśniowej zarówno pacjentowi jak i jego terapeucie. Dzięki temu urządzenie stanowi doskonałe wsparcie w aktywacji pojedynczych mięśni oraz grup mięśniowych kiedy kontrola nad nimi jest ograniczona.
  • Rehabilitacja funkcjonalna - pomaga pacjentowi i terapeucie aby mierzyć jakość i poziom aktywacji mięśni. Celem jest osiągnięcie świadomości aktywacji mięśniowej pojedynczego mięśnia lub grup mięśniowych oraz poprawa kontroli przez pacjenta nad wykonaniem czynności ruchowych.
  • Pomiar ilościowy - Dostarcza jasnych wskaźników o poziomie aktywacji mięśniowej. Pozwala mierzyć odpowiedź mięśniową leczonych obszarów. Może być również używany w przypadku problemu hiper- aktywacji aby umożliwić pacjentowi kontrolę nad tym schorzeniem.
Umów wizytę on-line
Sprawdź dostępność terminów i zarezerwuj wizytę.
Opinie Klientów
cudszysłów
Anastasiia Almosova

Bardzo przyjemne wrażenie. Dostałam wiele rekomendacji. To oczywiste, że dr jest prawdziwym profesjonalistą. Polecam

cudszysłów
Jakub

Profesjonalna i odpowiedzialna pomoc. Wszystko w sposób prosty i przejrzysty zostało mi przez Doktora Wojciecha wyjaśnione z podaniem ćwiczeń, które pomogły mi poradzić sobie z bólem karku. Dziękuję

cudszysłów
Paweł

Rewelacyjny. Najlepszy spośród znanych mi fizjoterapeutów. Fachowo i szybko ulżył mi w bólu. Gorąco polecam.

cudszysłów
Mirosława

Fachowo podchodzi do pacjenta, charakteryzuje się wysokim poziomem wiedzy, którym dzieli się z pacjentem na bieżąco podczas zabiegów, w zakresie dotyczącym udzielanej pomocy. Skutecznie i trafnie diagnozuje. W konsekwencji Jego zabiegi przynoszą szybką i pożądaną ulgę.

cudszysłów
Sandra Łaniewska

Ogromna wiedza wykorzystana w praktyce, indywidualne i bardzo rzetelne podejście do pacjenta. Cierpliwie wysłucha co pacjent ma do powiedzenia, udzieli fachowej i życzliwej pomocy. Pan doktor niejednokrotnie mi pomógł, polecam z całego serca jeśli ktoś szuka fizjoterapeuty z ludzkim podejściem!